psikiyatrist
otizm

Otizm Nedir?

"Bu benim dünyam…"

Ebeveynlerin çocuklarını; "kendine bir dünya yaratmış orada yaşıyor sanki…, kendi dünyasında, sanki biz hiç yokmuşuz…" şikayetleriyle kliniğe getirdiği Otizm nedir?

Otizm; yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, iletişim ve toplumsal etkileşimde yetersizlik, kısıtlı, tekrarlayıcı davranışlar, özel ilgi alanlarıyla karakterize nörogelişimsel bir hastalıktır.

otizm

Toplumun ve ebeveynlerin otizmle ilgili farkındalıklarının ve bilgilerinin artmasıyla tanı koyma yaşı oldukça küçülmüştür. Erken tanıyla beraber erken eğitim fırsatı Otizm’in iyiye giden yönlerini ortaya çıkarmış, aileler için çaresizlik duygusu yerini daha fazla çabaya ve umuda bırakmıştır.

Otizm’e neyin sebep olduğuna dair maalesef net bir veri bulunmamaktadır. Bilinen gerçek şu ki; genetik bir zeminde çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabileceğidir. Yani tek başına ne genetik yatkınlığı ne de çevresel faktörleri suçlayamayız. Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki erken yaşta başlayan nöronal bağlantı bozuklukları Otizm bulgularına neden olmaktadır.

Otizmde en sık tanı yaşı 1-3 yaş arası olmakla beraber, hastalığın şiddetine göre daha erken veya daha geç yaşta tanı konulabilir. Tanı için belli bir biyokimyasal ve radyolojik teknik yoktur. Gelişimin düzenli incelenmesi tanıdaki en önemli faktördür.

Eğer çocuğunuz göz teması kurmuyorsa, 18. ayında hala anlamlı tek kelime söyleyemiyorsa, 24. ayında 2 kelimelik cümlesi yoksa, arkadaşlık kuramıyor, sosyal ilişkilerde yetersizlik gösteriyorsa, kendine has tuhaf hareket ve takıntılarda devamlılık gösteriyorsa vakit kaybetmeden bir çocuk psikiyatristine başvurmanız erken tanı için oldukça önemlidir.

Otizm’de tedavi ailenin iyi bilgilendirilmesiyle başlar. Tedavide temel yaklaşım hastaya uygun eğitim programlarının oluşturulmasıdır. Eğitim programları; otizmin temel belirtilerine yönelik olan programlardır. Sosyal iletişim alanında ilerleme, istenmeyen davranışların azaltılması, yeni becerilerin kazandırılması hedeflemektedir. İlaç tedavisi ise eşlik eden davranışsal sorunlar, tekrarlayıcı hareketler, öfke ve uyku sorunları için kullanılmaktadır.